Warning: mysql_query(): Unable to save result set in /home/efendieg/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 1944
Regâib Kandili | Efendi Eğitim Kurumları
Regâib Kandili
Regâib Kandili
Regâib Kandili

Üç Aylar diye tanımladığımız Rahmet, Mağfiret, Bereket günleri olan Recep, Şaban, Ramazan aylarına girmiş bulunmaktayız.

Üç aylar, kameri ayların yedincisi olan Recep ile başlayan, Şaban ayı ile devam eden ve Ramazan ayı ile son bulan ayların toplu adıdır. Mübarek kandil gecelerinin dört tanesinin bu üç aylarda bulunması, bizlere bu ayların ne kadar kıymetli olduğunu göstermektedir.

Recep ayının ilk cuma gecesine, “Regaib Gecesi” denir. İçerisinde bulunduğumuz hafta

Perşembeyi Cuma’ya bağlayan (23.04.2015) gece Regaip gecesidir.

Allah-ü Teâlâ bu gecede, müminlere, birçok ihsanlar ve ikramlar yapar. Bu geceye hürmet ve ihya edenleri affeder. Bu gece yapılan dua kabul olur.

Rabbimiz! bu günlerin kıymetini bilmeyi bizlere nasip eylesin. Bu günleri hakkıyla ifa edebilmek için bol bol istiğfar etmeli, Kuran okumalı, geceleri ibadetle, gündüzleri Oruçla geçirmelidir.

Receb ayı girdiğinde, Peygamber efendimiz (s.a.v) şöyle dua ederdi:

Allah’ım! Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan ayına ulaştır.”

Peygamber efendimiz (s.a.v), bazı gecelerde duaların reddedilmeyeceğine dair şöyle buyurmuştur:

Beş gece vardır ki, onlarda yapılan dualar geri çevrilmez. Bunlar: Recep’in ilk Cuma gecesi, Şaban’ın on beşinci gecesi, Cuma geceleri, Ramazan Bayramı gecesi, Kurban bayramı gecesi.”

Regâib gecesi diye ifa ettiğimiz, Regâib kelimesi Arapça bir kelimedir ve “reğa-be” kökünden gelmektedir. “Reğa-be“, kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir. Bu gecede bizler Rabbimizden Rahmet, Mağfiret ve Bereket talep etmeliyiz.

Peygamberimiz (s.a.v) Kadir Gecesi’nde nasıl dua edileceğini soran Âişe vâlidemize şöyle demesini tavsiye etmiştir:

Allahümme inneke afuvvun tuhibbü’l-afve fa’fü annî (Ey Allah’ım! Sen şüphesiz çok affedicisin, affetmeyi seversin, beni affet.)” Bizlerde bu tür duaları her daim her gece dillerimize yerleştirmeliyiz.

Unutmayalım ki, bu aylar, hayatımızın altın zamanlarıdır. Telafisi ve geri getirilmesi mümkün olmayan bu kutlu ayların, kıymetini bilerek samimi Müslüman olmaya çalışalım. Kur’an-ı, yaşayan bir hayat kitabı yapalım.

Kur’an-ın emir ve yasaklarına göre, hayatımızı tanzim edelim. Peygamberimiz (s.a.v)’in sünnetlerine göre yaşayarak, İslam’ın güzelliğini tadalım.

Yüce Rabbimiz, bizlere rızasına uygun işler yapmayı, Habibine gerçek ümmet olmayı nasip eylesin.

Sağlık, sıhhat, afiyetle ve sevdiklerimizle cümlemizi Ramazan ayına ve Ramazan Bayramlarına kavuştursun